سیاست‌های استفاده بهینه از خدمات اینترنتی برای کاربران

مقدمه

گروه شرکت‌های داتک یکی از با تجربه‌ترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بخش خصوصی در کشور است و به همین دلیل مجموعه خدماتی که ارائه می‌دهد، مطابق با استانداردهای بین‌المللی بوده و نهایت سعی گروه دراین است که حقوق مصرف کننده در شرایط مختلف رعایت شود. مجموعه مقررات و سیاست‌هایی که در پروسه‌های کاری و تنظیمات شبکه اعمال شده، ضمانت می‌کند که کاربران اینترنت گروه شرکت‌های داتک از بهترین کیفیت خدمات مطابق با آنچه در توافقنامه فروش به آنها تعهد شده است بهرمند شوند.

اشتراک پهنای باند

بطور کلی در طراحی کلیه سرویس‌های غیراختصاصی دسترسی به اینترنت، کاربران بصورت اشتراکی از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند. این موضوع به این مفهوم است که مثلاً شرکت X مشتری‌های ADSL خدمات خانگی خود را به نسبت ۱ به ۵۰ و یا مشتری‌های اداری خود را به نسبت ۱ به ۲۰ در پهنای باند شریک می‌نماید. در واقع شرکت X برای هر۵۰ مشتری خانگی و یا هر۲۰ مشتری اداری اینترنت 128Kbps، تنها پهنای باندی معادل 128Kbps در نظر می‌گیرد. بدیهی است چنانچه کاربر نیاز به خدمات دسترسی اینترنت با پهنای باند اختصاصی داشته باشد، لازم است تا هزینه بیشتری را بابت پهنای باند اختصاصی دریافت شده پرداخت نماید.

نحوه تقسیم پهنای باند

سرویس‌های غیر اختصاصی مختلف رهام داتک دارای نسبت‌های اشتراک متفاوتی هستند که مشخصات آنها را مشاهده می‌کنید:

 • انواع اینترنت بی‌سیم غیر اختصاصی به نسبت ۱ به ۶
 • انواع اینتنرت ADSL نامحدود به نسبت ۱ به ۴
 • انواع اینترنت ADSL حجمی به نسبت ۱ به ۶

استفاده غیر منصفانه

همانطور که اشاره شد در خدمات اینترنت غیر اختصاصی، کاربران بصورت اشتراکی از پهنای باند مشخصی استفاده می‌کنند، بنابراین لازم است تا کاربران توجه داشته باشند که پهنای باندی را که در دسترس دارند تنها مربوط به آنها نیست و افراد دیگری هم بصورت اشتراکی از آن استفاده می‌کنند. گروه شرکت‌های داتک با اعمال سیاست‌های مورد نیاز بر پروسه‌های کاری و تجهیزات شبکه، نحوه مصرف کاربران را کنترل می‌کند تا پهنای باند اشتراکی اختصاص داده شده، بصورت منصفانه و یکسان میان همه کاربران گروه تقسیم شود. علاوه بر این به منظور رعایت انصاف در تقسیم پهنای باند، شرکت این حق را برای خود محفوظ می‌دارد تا چنانچه متوجه شود که برخی از کاربران با استفاده از ترفندهای نرم‌افزاری حق افراد دیگر گروه را ضایع می‌کنند، دسترسی آنها به پهنای باند اینترنتی را محدود نماید، تا به این ترتیب دیگران هم بتوانند متناسب با نسبت اشتراک از پهنای باند اینترنتی استفاده نمایند.

فعالیتهای غیر‌قانونی

استفاده کاربران از خدمات گروه شرکت‌های داتک باید مطابق با قوانین و مقررات کشور باشد و چنانچه محرز شود که کاربری این قوانین و مقررات را رعایت نکرده است، باید پاسخگوی فعالیت‌های غیر قانونی خود باشد. دراین رابطه توجه کاربرانی که از سرویس‌های اینترنت رهام داتک استفاده می‌کنند را به موارد زیر جلب می‌کنیم:

 • مسئولیت ورود به وب سایت‌های غیر مجاز با کاربر است.
 • مسئولیت استفاده از اینترنت برای تخریب افراد وافکار جامعه، ورود به حریم خصوصی افراد و سازمان‌ها، دسترسی به اطلاعات غیر قانونی و … با کاربر است.
 • مسئولیت دانلود غیر‌قانونی اطلاعاتی که تحت حمایت قانون کپی رایت هستند با کاربراست.
 • مسئولیت حمله به کامپیوترها، شبکه‌ها و … با کاربر است.
 • مسئولیت جبران خسارت‌های احتمالی که از طرف ارتباط مشتری به شبکه شرکت وارد می‌شود با کاربراست و مسئولیت عواقب قانونی این امر برعهده مشترک خواهد بود.
 • مشترک نمی‌تواند خدمات اینترنتی خود را بدون هماهنگی با گروه شرکت‌های داتک، به دیگری واگذار نماید.
 • شرکت مجاز است هر آینه جلوی خدمات کاربرانی را که از سرویس اینترنت خود سوء استفاده می‌کند را بگیرد.

حفظ حریم خصوصی کاربران

گروه شرکت‌های داتک تعهد می‌نماید که جز در مواردی که قانون شرکت را ملزم می‌کند، از ارائه اطلاعات خصوصی مشتری به اشخاص ثالث اجتناب نماید.

موارد امنیتی

 • نام کاربری و گذرواژه دسترسی ورود به «وب‌سایت مشترکین » و ارتباط ‌PPPoE مخصوص شما است و تنها با احراز هویت کامل شما امکان تغییر آن وجود دارد. بنابراین از دادن اطلاعات پایه‌ای سرویس خود به دیگران خودداری کنید.
 • تحت شرایط خاص ممکن است شرکت از کاربران خود بخواهد که گذرواژه خود را تغییر دهند.
 • مسئولیت حفظ اطلاعات رایانه کاربر با خود اوست و برقراری ارتباط با اینترنت توسط خدمات گروه شرکت‌های داتک، مسئولیتی را متوجه شرکت نخواهد کرد.
 • با توجه به اینکه کاربران سرویس‌های غیراختصاصی رهام داتک همگی از IP معتبر استفاده می‌کنند، گروه شرکت‌های داتک همواره به کاربران خود توصیه می‌کند که رایانه‌های خود را به آنتی ویروس مجهز کنند.
 • کاربران حق دخل و تصرف از طریق ارتباط اینترنتی در تجهیزات شبکه و یا تجهیزات دیگر کاربران رهام داتک را ندارند و در صورت محرز شدن چنین موردی، سرویس مشترک قطع و موضوع به مراجع قانونی اعلام می‌گردد.

سایر موارد

 • کاربران رهام داتک برای تهیه خدمات اینترنتی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • دسترسی به خدمات اینترنت با سرعت بیش از 128Kbps تنها برای می‌کند و سازمان‌ها و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با ارائه مدارک معتبر امکان پذیر است. (وقف بخشنامه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی)
 • گروه شرکت‌های داتک مجاز است تا بر اساس توافقنامه مورد تایید مشتری، در مواقع نیاز به منظور ارائه خدمات بهتر و پشتیبانی از تجهیزات، با اعلام قبلی خدمات اینترنتی را برای مدت محدودی متوقف نماید.