پاسخ به سئوالات شما در زمینه خدمات NextNet
 1. سیستم Nextnet چیست؟

  این سرویس در رده سرویس‌های مبتنی بر استاندارد 802.16 می‌باشد که برای استفاده کاربران اینترنت بی‌سیم با سرعت بالا و با دید غیر‌مستقیم طراحی شده است.

 2. سیستم Nextnet چگونه کار می‌کند؟

  این سیستم با به کار بردن تکنولوژی‌های جدید مثل OFDM ،TDD ،AMOD ،DBD واستفاده از باند فرکانسی 3.4-3.3 قادراست بدون محدودیت‌هایی که Line-of-sight درغالب سیستم‌ها به وجود می‌آورد، علائم (سیگنال‌ها) را در کل منطقه تحت پوشش خود پخش کند. مودم را معمولا می‌توان در کنار کامپیوتر نصب کرد. گیرنده / مودم هم توسط یک کابل Ethernet به کارت Network Interface کامپیوتر متصل می‌گردد.

 3. این سیستم چه محدودیت‌هایی دارد؟

  محدودیت پوشش جغرافیایی و تعداد IP

 4. مزایای این سیستم چیست؟

  سادگی نصب، امکان اتصال بدون مشکل، قابلیت انتقال مودم.

 5. آیا با استفاده از کارت شبکه بی‌سیم لپ‌تاپ هم می‌شود به شبکه بی‌سیم رهام داتک وصل شد؟ آیا لپ تاپ هم به مودم مخصوص نیاز دارد؟

  خیر، کارت‌های یاد شده که در حال حاضر در بازار موجود می‌باشد به شبکه با تکنولوژی Wi-Fi مربوط می‌شوند. تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم رهام داتک با تکنولوژی شبکه‌های وایرلسی محدود تعبیه شده که در لپ تاپ‌ها کاملآ متفاوت است. جهت بهره‌گیری از این شبکه شما بایستی مودم‌های مخصوص دریافت سیگنال این شبکه را از شرکت تهیه نموده و طبیعی است که در غیر اینصورت قادر به دریافت سیگنال‌های شبکه ما نخواهید بود.

 6. خدمات این سرویس تا چه حد قابل اعتماد است؟

  • سیستم ما از فرکانس‌های رادیویی ویژه‌ای بهره می‌گیرد که برای استفاده انحصاری ما تخصیص داده شده و مشکلات تداخل و سوءاستفاده که درعموم سیستم‌هایی با فرکانس یکسان وجود دارند در اینجا از بین رفته است.
  • فرکانس‌های رادیویی و سخت افزارهای انحصاری این سرویس نسبت به تغییرات آب و هوایی و جوی نفوذ ناپذیر بوده و در هر شرایطی از عملکرد بالا برخوردار است.
  • طراحی سیستم طوری است که می‌تواند ایستگاه‌های مرکزی دیگر را در سیستم تحت پوشش قرار دهد. به این ترتیب که در صورت بروز احتمالی مشکلی در بخش رادیویی یک ایستگاه، بخش تبادل اطلاعات مرکز رادیویی دیگری را به کاربر وصل می‌نماید و ارتباط بدون از بین رفتن کوچک‌ترین فایل، برقرار می‌ماند.
  • کل سیستم توسط یک منبع انرژی پشتیبانی حمایت می‌شود تا بتواند در زمان قطع برق به کار خود ادامه دهد.
  • سیستم با بهره‌گیری از انشعابات متعدد به اینترنت و مسیر یاب‌های BGP، رسیدن اطلاعات را در صورت قطع برق یا دیرکرد انتقال دهنده‌های اینترنتی، تضمین می‌نماید.
 7. چگونه مودم را نصب نماییم؟

  کابل Ethernet مودم را به کارت شبکه‌ای که روی DHCP تنظیم شده است متصل کرده و موقعیت مودم را تا بدست آوردن بیشترین LED روشن ثابت تغییر می‌دهیم.

 8. محدودیت فاصله کاربر تا سایت‌ها در این سیستم چگونه است؟

  با توجه به اینکه سایت‌های شرکت در مکان‌هایی استراتژیک (بالای برج‌ها) قرار دارند، مودم‌های Indoor این سیستم در ۳ کیلومتری سایت‌ها به صورت (Non line of site) قابل استفاده بوده و در صورت نصب مودم Outdoor تا شعاع ۱۱ کیلومتری هر ایستگاه قابل استفاده خواهد بود.

 9. آیا برای استفاده از این سرویس‌های وایرلس دید مستقیم لازم است؟

  در فواصل ذکر شده احتیاج به دید مستقیم نیست ولی داشتن دید مستقیم در بهبود کیفیت سرویس مؤثر است. مثلآ برای کسانی که خارج از محدوده پوشش هستند (یعنی دورتر از فاصله ۳ کیلومتری از سایت‌هایی که آنتن‌های شرکت در آنجا قرار دارند) این مطلب مؤثر خواهد بود و امکان ارائه سرویس به آنها زیاد خواهد بود.

 10. آیا اگر مودم بی‌سیم را در محل استفاده جابجا کنیم؛ مثلا در ارتفاع بالاتری قرار دهیم، سرعت بالاتر خواهد رفت؟

  بله، این احتمال وجود دارد که اگر مودم بی‌سیم را جابجا کنید یا در ارتفاع بالاتری قرار دهید، بتوانید از سرعت بالاتری استفاده کنید و یا به کیفیت بهتری دست پیدا کنید.

 11. نویز اختلالی که برای دریافت امواج ماهواره در بعضی مناطق وجود دارد روی اینترنت بی‌سیم رهام داتک تاثیر دارد؟

  امواج الکترومغناطیس برای کاربردهای مختلف دارای فرکانس‌های متفاوت بوده وهر یک محدوده نویز پذیری خاصی دارند. فرکانس‌های مورد استفاده رهام داتک، رسمآ ثبت شده و اختصاصی بوده و نویزهای ماهواره های تصویری بر روی آن تاثیری ندارد.

 12. چرا با وجود داشتن سیگنال خوب گاهی نمی‌توان با سرعت بالا Download کرد؟

  این سرویس به صورت اشتراکی (Shared) عرضه می‌شود، بنابراین در ساعت اوج مصرف طبیعی است که شما نتوانید به حداکثر پهنای‌باند سرویس دست پیدا کنید. لازم به یادآوری است که به واسطه Share شدن سرویس هزینه استفاده از آن بسیار کاهش می‌یابد و خود شما باید با توجه به قیمت و هزینه پرداختی به این نتیجه برسید که آیا سرویس مناسبی دارید یا نه؟ فراموش نکنید که Share کردن خدمات اینترنت نه تنها در کشور ما بلکه به عنوان یک اصل برای همه ISP ها در تمام کشورهای دنیا مطرح است.

 13. آیا این مودم بی‌خطر است؟

  بله. میزان فرکانس تشعشعات رادیویی مودم کاربر این سرویس به طور کامل آزمایش شده است و مقدار آن زیر حد شاخص بین‌المللی سلامت انسان است.

 14. آیا این مودم‌ها به کارت شبکه احتیاج دارند؟

  بله.

 15. آیا اتصال از طریق پورت USB نسبت به کارت شبکه باعث کاهش سرعت می‌شود؟

  بله، استفاده از پورت شبکه به مراتب مطمئن‌تر از پورت USB است، چون USB بصورت نرم‌افزاری لایه‌های جدیدی را علاوه بر لایه های عادی شبکه وارد مسئله نقل و انتقال اطلاعات می‌کند. اما در مجموع بر روی سرعت ارسال و دریافت اطلاعات تاثیری خاصی نخواهد داشت.

 16. آیا این سرویس در بیش از یک مکان قابل استفاده است؟

  بله. خدمات این سرویس قابل انتقال به هر نقطه در محدوده تحت پوشش است و در بیشتر مکان‌ها، تا زمانی که جریان AC برقرار باشد این سیستم قابل اجرا است. این خصیصه به کاربر این امکان را می‌دهد تا از یک سرویس واحد در خانه و محل کار استفاده نماید.

 17. آیا سرویس‌های بی‌سیم رهام داتک را می‌توان NAT کرد و از آن برای چند کامپیوتر استفاده نمود؟

  بله. بسیاری از کاربران اینترنت، هم در محل کار و هم در محل زندگی بیش از یک کامپیوتر دارند. چند روش مختلف برای تقسیم این سیستم وجود دارد. پبشنهاد ما نصب یک (Broadband router) بی‌سیم یا کابلی است. این روش محسنات بسیاری دارد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شبکه‌های محلی با ما تماس حاصل نمایید. در مواردی که میزان مصرف به طور بارزی سنگین باشد، این سرویس قانونا مجاز است که هزینه بیشتری دریافت نماید یا برای میزان کل اطلاعات و توان عملیاتی کاربر محدودیت قایل شود. البته باید در نظر گرفته شود که در این حالت پهنای باند به صورت مشترک بین کاربران تقسیم خواهد شد و امکان کندی در سرویس خواهد بود. در این اگر اصرار به استفاده همزمان از چند کامپیوتر دارید، می‌توانید که با ارتقاء سرویس خود این مشکل را حل کنید.

 18. آیا این سرویس فقط با ویندوز کار می‌کند؟

  خیر، این سرویس با سیستم عامل‌های بر پایه یونیکس هم کار می‌کند.

 19. برنامه گسترش شبکه بی‌سیم رهام داتک چیست؟

  با راه‌اندازی سرویس جدید WiMAX تقریبآ اکثر مناطق تهران تحت پوشش اینترنت بی‌سیم قرار خواهد گرفت.

 20. استفاده از این سرویس تا چه حد امنیت دارد؟

  شبکه اینترنت یک منبع اشتراکی بوده و به همین دلیل ذاتا آسیب‌پذیراست. البته باید گفت که خدمات این سرویس با محاسبات فراوانی طراحی شده است تا بتواند امنیت کاربران را تا حد امکان تامین کند. تمام اطلاعاتی که توسط این سیستم جا به جا می‌شوند با کدگذاری الگوریتمی، امنیت عادی اطلاعاتی را تامین می‌کنند.
  علاوه بر این اطلاعاتی که توسط یک کاربر به مرکز فرستاده می‌شوند، به کاربرانی که مشغول گرفتن اطلاعات از مرکز هستند مخابره نمی‌شود و اطلاعاتی که از مرکز گرفته می‌شوند از طریق لینک‌های هوایی مستقیما به واحد همان کاربر ارسال می‌شوند. این خصوصیت موجب می‌شود که میزان برداشت غیر قانونی از اطلاعات بسیار محدود شود.
  در ضمن با جلوگیری از پخش اطلاعات مربوط به DHCP کاربران از مرکز، سوء استفاده و کلاهبرداری‌هایی که از اطلاعات DHCP و BOOTP/DHCP می‌شده است به حداقل رسیده‌اند و در واقع غیرممکن است که شخصی بتواند با سردرگم کردن سیستم به اطلاعات شخص دیگری دسترسی پیدا کند. بیشتر مودم‌های کابلی دارای سیستم ارتباطی هستند که تمام پیام‌ها را دریافت و پخش می‌کنند.
  با مقایسه این دو سیستم می‌بینیم که سیستم این سرویس بسیار امن‌تر است، به علاوه علائم و سیگنال‌های این سرویس فقط توسط مودم‌های همین سیستم قابل دریافت هستند که توسط مرکز این سرویس فعال می‌شوند. اما در مورد تکنولوژی که موجب اتصال دائم به شبکه است، باید گفت که امکان ورود غیرقانونی از طریق اینترنت وجود خواهد داشت که این مشکل با سیستم محافظ Firewall به حداقل می‌رسد.