پاسخ به سئوالات شما در زمینه خدمات SkyFiber

 1. سیستم Skyfiber چیست؟

  یک نوع تکنولوژی بی‌سیم می‌باشد که جهت راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم به کار برده می‌شود. این تکنولوژی قابلیت ارائه سرویس‌های مختلف به صورت بی‌سیم و تا پهنای باند 30Mbps را امکان‌پذیر می‌سازد. شایان ذکراست که SkyFiber یک سیستم متفاوت و بهینه‌تر نسبت به Wimax است که علاوه بر دارا بودن تمامی ویژگی‌های Wimax مزایایی نسبت به این سیستم دارد که به تعدادی از آنها به اختصار می‌پردازیم :

  • Latency کمتر نسبت به سیستم Wimax که کمتراز 10ms است.
  • Radio Coverage بیشتر نسبت به سیستم Wimax است.
  • قابلیت هماهنگی با سیستم شبکه‌های GSM
  • قابلیت E1 Transfer
  • سابقه بالاتر از نظر اجرایی بالغ بر۴ سال

 2. سیستم Skyfiber چگونه کار می‌کند ؟

  نحوه عملکرد Skyfiber بدین شکل است که در سطح شهر یک سری تجهیزات به نام Base station نصب می‌گردد و مودم‌های کاربران رویBase station ای که در محدوده تحت پوشش آن قرار دارد رجیستر شده و سرویس دهی می‌شوند.

 3. این سیستم چه محدودیت‌هایی دارد؟

  هرسیستم بی‌سیم در زمینه ارائه سرویس دارای محدودیت‌هایی در فاصله می‌باشد. این تکنولوژی نیز مسافت سرویس دهی آن حداکثر ۱۵ کیلومتر می‌باشد. محدودیت دیگر این سرویس این است که مودم کاربر به صورت ثابت در محل نصب شده و بدون هماهنگی امکان جابجایی ندارد.

 4. مزایای این سیستم چیست؟

  این سرویس تمام شهر تهران را پوشش می‌دهد و تفاوت آن با دیگر سرویس‌ها در اختصاصی بودن پهنای باند آن است استفاده از دو مودم مجزا در یک آنتن جهت ارسال و دریافت دیتا به صورت همزمان باعث افزایش سرعت می‌گردد، به طوری که کاربر در هنگام حجم بالای دریافت اطلاعات خللی در ارسال اطلاعات احساس نمی‌کند.
  در این شبکه از فرکانس‌های اختصاصی در لایه توزیع استفاده می‌شود و به همین دلیل تاثیرات نویزی در سیستم SkyFiber به کمترین حد خود رسیده که همین امر تا حد زیادی باعث افزایش کیفیت سرویس گردیده است. با توجه به قدرت سیگنال در این سیستم دید غیر مستقیم آنتن کاربر نسبت به Base Station باعث عدم برقراری ارتباط نخواهد شد. این ویژگی که Non-line-of sight) NLOS) نامیده می‌شود به کاربرانی که از نظر مکان جغرافیایی دارای دید مستقیم به Cell Site نیستند این امکان را می‌دهد که از این سیستم پرسرعت بهره‌مند شوند.
  با توجه به تخصیص Valid Static IP Address که قابل دسترسی از سوی شبکه جهانی اینترنت می‌باشند به کاربران این امکان را می‌دهد که شبکه خود را در تمامی نقاط دنیا Monitor و Manage نمایند و همچنین به راحتی قادر به گسترش شبکه خود باشند. از دیگر مزایای این سیستم قابلیت جداسازی ترافیک‌های TCP and UDP می‌باشد، بطوریکه ترافیک Data هیچ‌گونه تاثیری بر روی ترافیک Voice ندارد و می‌توانیم اولویت بالاتر را به بسته‌های حامل اطلاعات Voice بدهیم.

 5. آیا سیستم‌های سازگار با 802.11 قابلیت ارتباط WiMAX را دارند؟

  خیر. این استاندارد مربوط به شبکه‌های LAN می‌باشد که از لحاظ وسعت جغرافیایی شبکه، پوشش بسیار کمتری نسبت به شبکه‌های WiMAX دارند.

 6. آیا با استفاده از کارت شبکه بی‌سیم لپ‌تاپ هم می‌شود به شبکه بی‌سیم رهام داتک وصل شد؟ آیا لپ تاپ هم به مودم مخصوص نیاز دارد؟

  خیر، کارت‌های یاد شده که در حال حاضر در بازار موجود می‌باشد به شبکه با تکنولوژی WiFi مربوط می‌شوند. تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم داتک با تکنولوژی شبکه‌های وایرلسی محدود تعبیه شده در لپ تاپ‌ها کاملآ متفاوت است. جهت بهره‌گیری از این شبکه شما بایستی مودم‌های مخصوص دریافت سیگنال این شبکه را از شرکت تهیه نمایید و طبیعی است که درغیر این‌صورت قادر به دریافت سیگنال‌های شبکه ما نخواهید بود.

 7. چه مودم‌های بی‌سیمی با شبکه بی‌سیم رهام داتک سازگاری دارند؟

  به دلیل جدید بودن تکنولوژی شبکه وایرلس رهام داتک (2002) اقدام به عمل آمده جهت رسیدن به یک استاندارد واحد در مراحل اولیه می‌باشد و لذا تا زمان پشتیبانی آن از سوی سایر تولید کنندگان باید صبر کرد و تنها از مودم‌های موجود شرکت استفاده کرد.

 8. خدمات این سرویس تا چه حد قابل اعتماد است؟

  • فرکانس‌های رادیویی و سخت افزا‌رهای انحصاری این نسبت به تغییرات آب و هوایی و جوی نفوذ ناپذیر بوده و در هر شرایطی از عملکرد بالا برخورداراست.
  • کل سیستم توسط یک منبع انرژی پشتیبانی حمایت می‌شود تا بتواند در زمان قطع برق به کار ادامه دهد.
  • سیستم با بهره‌گیری از انشعابات متعدد به اینترنت و مسیریاب‌های BGP ، رسیدن اطلاعات را در صورت قطع برق یا دیرکرد انتقال دهنده‌های اینترنتی، تضمین می‌کند.

 9. چه عواملی سرعت خدمات اینترنتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

  • محدودیت‌هایی که توسط شرکت خدماتی شما اعمال شده اند.
  • قابلیت و میزان بازدهی شبکه‌ای که توسط شرکت خدماتی شما برقرار شده است.
  • بار سنگین غیر معمول یا پیش بینی نشده تبادل اطلاعات بین سیستم شما و سایت مورد نظر.
  • ساعات اوج تبادل اطلاعاتی در اینترنت.

 10. محدودیت فاصله کاربر تا سایت‌ها در این سیستم چگونه است؟

  با توجه به اینکه سایت‌های شرکت در مکان‌هایی استراتژیک (بالای برجها) قرار دارند، مودم‌های این سیستم در ۳ کیلومتری سایت‌ها به صورت دید غیرمستقیم (Non-Line-Of Site) و به صورت دید مستقیم (line of site) تا شعاع ۱۵ کیلومتری هر ایستگاه قابل استفاده خواهد بود.

 11. نویز اختلالی که برای دریافت امواج ماهواره در بعضی مناطق وجود دارد روی اینترنت بی‌سیم رهام داتک تاثیر دارد؟

  امواج الکترومغناطیس برای کاربردهای مختلف دارای فرکانس‌های متفاوت بوده و هر یک محدوده نویز پذیری خاصی دارند بنابراین نویزهای ماهواره‌ای بر روی این سرویس تاثیرگذار نیست.

 12. آیا این مودم بی‌خطر است؟

  بله. میزان فرکانس تشعشعات رادیویی مودم کاربر به طور کامل آزمایش شده و مقدار آن زیر حد شاخص بین‌المللی سلامت انسان است و این در حالی است که این مودم در خارج از ساختمان نصب می‌گردد.

 13. آیا این مودم‌ها به کارت شبکه احتیاج دارند؟

  بله، پورت مربوط به ارسال و دریافت دیتا از شبکه کاربر تا آنتن Ethernet Base می‌باشد و به همین دلیل باید به یک LAN Card, Switch یا Router متصل گردد.

 14. آیا سرویس‌های بی‌سیم رهام داتک را می‌توان NAT کرد و از آن برای چند کامپیوتراستفاده کرد؟

  بله. بسیاری از کاربران اینترنت، هم در محل کار و هم در محل زندگی بیش از یک کامپیوتر دارند. چند روش مختلف برای تقسیم این سیستم وجود دارد، پبشنهاد ما نصب یک (Broadband router) بی‌سیم یا کابلی است. این روش محسنات بسیاری دارد، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شبکه‌های محلی با ما تماس بگیرید. در مواردی که میزان مصرف به طور بارزی سنگین باشد، این سرویس قانونا مجازاست که هزینه بیشتری دریافت نماید یا برای میزان کل اطلاعات و توان عملیاتی کاربر محدودیت قایل شود. البته باید در نظر گرفته شود که در این حالت پهنای باند به صورت مشترک بین کاربران تقسیم خواهد شد و امکان کندی در سرویس خواهد بود. در این اگر اصرار به استفاده همزمان از چند کامپیوتر دارید، می‌توانید که با ارتقاء سرویس خود این مشکل را حل کنید.

 15. آیا می‌توان با به کار بردن خدمات این سرویس یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) برقرار نمود؟

  بله. این سیستم برای هریک از مشتریان خود یک آدرس IP دائم اختصاص داده است که از نظر کاربرد معادل آدرس‌های IP ثابت (Static IP) هستند. این خصیصه محل اسقرار این سیستم را قادر می‌سازد تا بخشی از یک (VPN) باشد یا از طریق این سیستم یک (VPN) مستقل به وجود آورد. برای مثال کاربرانی که دارای شبکه‌های متعدد در نقاط مختلف سطح شهر هستند، می‌توانند به راحتی و بدون استفاده از بستر اینترنت از سرویس VPN با سرعت بالا استفاده نمایند.

 16. دلیل قفل کردن متوالی سیستم حتی در فواصل زمانی چند دقیقه چیست؟

  یکی از عواملی که می‌تواند موجب بروز این مشکل شود، وجود ویروس در شبکه اینترنت است فراموش نکنید که حتما ویروس یاب و Firewall مناسب بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. سیستم بی‌سیم به خودی خود نمی‌توانند مشکلی برای کامپیوتر شما بوجود بیاورند.

 17. این سرویس تا چه حد امنیت دارد؟

  شبکه اینترنت یک منبع اشتراکی بوده و به همین دلیل ذاتا آسیب پذیراست. البته باید گفت که خدمات این سیستم با محاسبات فراوانی طراحی شده است تا بتواند امنیت کاربران را تا حد امکان تامین کند. تمام اطلاعاتی که توسط این سیستم جا به جا می‌شوند با کدگذاری الگوریتمی، امنیت عادی اطلاعاتی را تامین می‌کنند.
  علاوه براین اطلاعاتی که توسط یک کاربر به مرکز فرستاده می‌شوند به کاربرانی که مشغول گرفتن اطلاعات از مرکز هستند مخابره نمی‌شود و اطلاعاتی که از مرکز گرفته می‌شوند از طریق لینک‌های هوایی مستقیما به واحد همان کاربر ارسال می‌شوند. این خصوصیت موجب می‌شود که میزان برداشت غیر قانونی از اطلاعات بسیار محدود شود. در ضمن با جلوگیری از پخش اطلاعات مربوط به DHCP کاربران از مرکز، سوء استفاده و کلاهبرداری‌هایی که از اطلاعات DHCP و BOOTP/DHCP میشده است به حداقل رسیده‌اند و در واقع غیرممکن است که شخصی بتواند با سردرگم کردن سیستم به اطلاعات شخص دیگری دسترسی پیدا کند. بیشتر مودم‌های کابلی دارای سیستم ارتباطی هستند که تمام پیام‌ها را دریافت و پخش می‌کنند.
  با مقایسه این دو سیستم می‌بینیم که این سیستم بسیار امن‌تراست، به علاوه علائم و سیگنال‌های این سیستم فقط توسط مودم‌های همین سیستم قابل دریافت هستند که توسط مرکز این سیستم فعال می‌شوند. اما در مورد تکنولوژی که موجب اتصال دائم به شبکه است، باید گفت که امکان ورود غیرقانونی از طریق اینترنت وجود خواهد داشت که این مشکل با سیستم محافظ Firewall، به حداقل می‌رسد.