پاسخ به سئوالات شما در زمینه خدمات WiMAX

 1. وایمکس چیست؟

  یکی از فن‌آوری‌های ارتباطات شبکه‌ای بی‌سیم است که از لحاظ اقتصادی و اجرایی موفق شده و هم اکنون در بسیاری از کشورها از آن استفاده می‌شود.

 2. شبکه بی‌سیم وایمکس دارای چه ویژگی‌های مهمی است؟

  شبکه‌های گسترده WiMAX عموماً به‌صورت شبکه‌های سلولی (همانند شبکه موبایل) طراحی و ساخته می‌شوند، مشترک این شبکه می‌تواند با داشتن یک مودم بی‌سیم مخصوص (CPE) در هرنقطه از محدوده پوشش شبکه از خدمات ارتباطی (اینترنتی) استفاده نماید. اغلب شبکه‌های وایمکس اجازه حرکت مشترک در داخل سلول‌های پوششی و یا حتی انتقال از یک سلول به سلول دیگر را می‌دهند.

 3. آیا برای استفاده از خدمات وایمکس باید به آنتن مرکزی دید مستقیم داشت؟

  خیر، لزومی به داشتن دید مستقیم به سمت آنتن مرکزی (BTS) وجود ندارد.

 4. برد یک ایستگاه مرکزی وایمکس چه مقدار است؟

  این موضوع کاملاً بستگی به محیط بیرونی و وضعیت جغرافیایی دارد. در کنار دریا و مکان‌های مسطح، یک آنتن BTS با زاویه پوشش ۳۶۰ درجه می‌تواند تا شعاع ۱۰ کلیومتری در محیط شهری را پوشش دهد، اما در محیط‌های شهری با توجه به وجود ساختمان‌های مرتفع پوشش یک آنتن BTS به حدود ۳ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. اما باید توجه داشت که در محیط شهری و در محدوده ۳ کیلومتری از آنتن مرکزی نیازی به دید مستقیم میان دستگاه مشترک و آنتن مرکزی وجود ندارد.

 5. محدوده پوشش وایمکس رهام داتک چه مقدار است؟

  در حال حاضر حدود ۹۰ درصد سطح شهر تهران تحت پوشش این شبکه قرار گرفته است.

 6. پهنای باند اختصاصی رهام داتک برای سرویس‌های وایمکس چگونه است؟

  سرویس‌های وایمکس رهام داتک از 256Kbps تا 1Mbps ارائه می‌شوند و پهنای باند تحویلی به مشتری به‌صورت اختصاصی و یا اشتراکی (Shared) است.

 7. مسئله IP در سرویس‌های وایمکس چگونه است؟

  در حال حاضر سرویس‌های وایمکس رهام داتک می‌توانند از یک IP معتبر ثابت و یا IP معتبر به‌صورت DHCP استفاده کنند.

 8. آیا محدودیتی برای NAT کردن سرویس یا تعداد کاربران وجود دارد؟

  خیر، از آنجایی که سرویس‌های وایمکس به‌صورت اختصاصی ارائه می‌شوند، مشترک این خدمات می‌تواند سرویس خود را NAT نموده و برای هر تعداد کاربر از آن استفاده کند.

 9. آیا دستگاه‌هایی که با تکنولوژی Wi-Fi کار می‌کنند، می‌توانند از WiMAX هم استفاده کنند؟

  به هیچ وجه ممکن نیست. Wi-Fi یک تکنولوژی برای شبکه‌های LAN بی‌سیم است، در صورتی که وایمکس این‌گونه نیست و برای پوشش‌های بسیار وسیع‌تر طراحی شده است و استانداردهای این دو تکنولوژی‌ با هم کاملاً متفاوت هستند.

 10. آیا کاربر می‌تواند از مودم WiMAX دیگری جز مودم شرکت استفاده کند؟

  خیر، می‌بایست از مودم‌هایی شرکت ارائه می‌دهد، استفاده کند.

 11. کیفیت سرویس‌های وایمکس رهام داتک چه مقدار است؟

  با توجه به آنکه شرکت دارای فضای فرکانسی مخصوص برای ارائه خدمات وایمکس است، تداخل فرکانسی در این فضا وجود ندارد و نیز محدوده فرکانسی این تکنولوژی به‌گونه‌ای است که برف و باران و تغییرات آب و هوا بر روی آن بی‌تاثیر است. لذا کیفیت سرویس‌ها بسیار بالا خواهد بود.

 12. آیا کیفیت ارتباط در مودم‌های Indoor و Outdoor یکسان است؟

  برای یک نقطه خاص خیر. کیفیت ارتباط مودم‌های Outdoor بیشتر است، چرا که قدرت فرستنده و گیرنده RF آنها به مراتب بیشتر از مودم‌های Indoor است.

 13. آیا نویزی که در بعضی مناطق شهر تهران بر روی گیرنده‌های ماهواره تاثیر می‌گذارد بر روی ارتباط وایمکس هم اثر دارد؟

  خیر، محدوده فرکانسی خدمات وایمکس با ماهواره‌های تلویزیونی بسیار متفاوت است و نویز آنها تاثیری در خدمات وایمکس ندارد.

 14. آیا سرویس وایمکس رهام داتک از VoIP پشتیبانی می‌کند؟

  بله، تمام پروتکل‌های مرتبط با TCP/IP توسط وایمکس پشتیبانی می‌شوند.

 15. آیا امواج مودم‌های وایمکس خطرناک است؟

  مودم‌های Indoor در آزمایشگاه‌های پیشرفته آزمایش شده‌اند و به هیچ‌وجه خطری ندارد. اما از آنجایی که توان RF مودم‌های Outdoor بیشتر است، لازم است تا از آنها فقط و فقط در پشت بام و بیرون از ساختمان استفاده شود.

 16. ارتباط مودم وایمکس با کامپیوتر چگونه برقرار می‌شود؟

  به‌سادگی از طریق یک کابل شبکه، بنابراین کافی است کامپیوتر شما تنها یک پورت شبکه داشته باشد.

 17. آیا با کمک وایمکس می‌توان شبکه اختصاصی VPN ایجاد کرد؟

  بله، شرکت این امکان را به مشتری‌های خود می‌دهد تا بتوانند میان چند ساختمان خود که دارای ارتباط وایمکس هستند شبکه VPN ایجاد کنند. تحت این شرایط مشتری می‌تواند با سرعت بسیار بالا میان ساختمان‌های خود ارتباط IP برقرار نماید.

 18. امنیت ارتباط بی‌سیم وایمکس چه مقدار است؟

  امنیت ارتباط بی‌سیم وایمکس بسیار بالا است به‌گونه‌ای که عملاً امکان شنود یا سرقت ارتباطات وایمکس در محیط بی‌سیم به‌صورت RF

  وجود ندارد. رفتار BTS مرکزی هم به‌گونه‌ای است که تنها پاسخ درخواست‌های هر مشتری را برای خود و فقط خود او ارسال می‌نماید، بنابراین مشکلی از بابت امکان دسترسی به اطلاعات سایر مشترکین یک BTS توسط یک مشترک نیز وجود ندارد. اما در نهایت باید توجه داشته باشید که شبکه اینترنت، یک محیط اشتراک اطلاعاتی است و به همین علت می‌تواند آسیب پذیری بالا داشته باشد. هنگامی که ارتباط شما با اینترنت برقرار می‌شود، هکرها می‌توانند از طریق ارتباط IP غیر ایمن شبکه داخلی شما به اطلاعات ارزشمندتان دسترسی داشته باشند. برای همین منظورلازم است تا ازانواع نرم‌افزارها و سخت‌افزارها برای ایمن کردن شبکه داخلی یا کامپیوتر خود استفاده کنید.

 19. آیا کامپیوتر ایستگاه کاری باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد؟

  خیر، شما می‌توانید از هر سیستم عامل یا کامپیوتری که تنها یک پورت شبکه Ethernet دارد برای ارتباط با مودم شبکه وایمکس رهام داتک استفاده نمایید.